Fałszywe maile, czyli jak nie dać się oszukać

Heeej! Dzisiejszy post dotyczy fałszywych maili i jak je rozpoznać. Dziennie dostajemy setki wiadomości, a wśród nich mogą znaleźć się fałszywe maile od oszusta. Skąd mamy to wiedzieć? Jest kilka ważnych znaków, dzięki którym możemy rozpoznać podszywanie się, czyli uniknąć utracenia naszych danych!

fałszywe maile jak rozpoznać

Po pierwsze – błędny adres e-mail lub literówka w nazwie firmy. Oszuści często podmieniają nawet literkę w nazwie, np „rnBank” zamiast „mBank”, czego nie jesteśmy w stanie szybko zauważyć. Warto więc dokładnie sprawdzać od kogo dostajemy wiadomości. Również częstym zjawiskiem jest użycie naszego adresu e-mail jako imienia np. Witaj adres@ab.cd!

Po drugie – dziwnie napisana treść wiadomości. Błędy ortograficzne, pokrętna gramatyka i duże litery w środku wyrazu? Ma to na celu ominięcie filtrów antyspamowych. Często wiadomość taka może przypominać tekst w stylu Tłumacza Google. Możesz być pewien, że to fałszywy mail.

Po trzecie – żądanie danych osobistych. Oszuści często proszą o podanie danych, o co nigdy nie poprosi wiarygodna firma. Ich prośby często nakazują wykonać coś jak najszybciej: „Kliknij, aby uzupełnić swoje konto teraz!”, „Dodaj swoje dane teraz!”. Kliknięcie w taki link może skutkować kradzieżą naszych danych, więc stanowczo przed tym przestrzegamy!

I po czwarte – załączniki. Wiadomości, które mogą być naprawdę groźne, zawierają załączniki w formatach: .exe, .scr, .zip, .bat. Jeśli otrzymasz taki załącznik – nie otwieraj go. Instytucje zazwyczaj nie wysyłają takich załączników, więc już to jest podejrzane.

Jeżeli nie masz pewności czy wiadomość pochodzi od zaufanego nadawcy, nie otwieraj jej – fałszywe maile mogą trafić się wszędzie.

Część powyższych informacji została wzięta z prezentacji o cyberbezpieczeństwie dla szkół, którą aktualnie zajmuje się nasz zespół.

Jedna myśli w temacie “Fałszywe maile, czyli jak nie dać się oszukać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *