Nie jest sekretem, że publiczne sieci Wi-Fi mogą spowodować na naszych urządzeniach wiele szkód. Spotkać je można w kawiarniach, sklepach, hotelach czy pociągach. Dzisiaj o tym co może nam grozić i dlaczego powinno się ich unikać.

Hackerzy mogą w bardzo łatwy sposób zaszkodzić osobom korzystającym z publicznych sieci. Często tworzą fałszywe sieci z nazwą bardzo podobną do tej, do której chcemy się podłączyć (np. w kawiarni).

Nieświadomy zagrożenia użytkownik, wpisuje loginy i hasła podłączony do takiej fałszywej sieci wi-fi, dając dostęp do swoich wrażliwych danych oszustowi.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Po pierwsze, najlepiej łączyć się z hotspotami, które wymagają wpisania hasła. W restauracj, hotelu czy kawiarni hasło do sieci często podane jest w widocznym miejscu lub można dostać je od obsługi – zmniejsza to ryzyko, że trafimy na podstawioną sieć.

Po drugie – podczas korzystania z publicznych sieci wi-fi, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z VPN (wirtualna sieć prywatna). VPN pozwala na silne szyfrowania całego ruchu sieciowego, co w przypadku publicznych hotspotów uniemożliwia cyberprzestępcom przechwycenie naszych danych i aktywności w sieci.

publiczne wi-fi vpn

Najważniejsze – jeśli jesteśmy podłączeni do publicznej sieci Wi-Fi, nie należy logować się na strony bankowości, robić przelewów bądź przesyłać ważnych danych/plików. Publiczne sieci Wi-Fi może i są darmowe, ale nie zawsze gwarantują nam należyty poziom bezpieczeństwa.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *